Genetický profil

Testování genetického profilu je možné u všech psích plemen a jejich kříženců v jakémkoliv věku. 

Chcete-li zapsat genetický profil do plemenné knihy a průkazu původu, je nutné, aby odběr vzorků provedl veterinární lékař, který zkontroluje čip, či jiné identifikační číslo a vzorky nám zašle.

Potřebujete-li ověřit paternitu/maternitu, genetický profil je nezbytný pro všechny vyšetřované rodiče i potomky.

U československých vlčáků, německých ovčáků, českých fousků, německých drátosrstých ohařů a německých krátkosrstých ohařů zdarma testujeme příslušnost k plemeni. Chybí vám zde vaše plemeno? Napište nám!

A co to vlastně je genetický profil?

Jedná se o popsání unikátní sady znaků, která jednoznačně identifikuje určitého jedince (podobně jako otisky prstů). V současnosti se genetické profilování stává běžnou metodou užívanou v kvalitních chovech. Zamezuje podvodům při krytí, umožňuje identifikovat psa i z nepřímých stop (trus, srst, ...) a při nefunkčnosti čipu je možno označit správné jedince. Zjednodušeně si lze představit, že máte doživotní neměnnou poznávací značku svých pejsků, protože i když pes nemá obojek, čip nebo tetování, všichni mají DNA.

Něco navíc:

Pokud známe genetické profily desítek jedinců určitého plemene, umožní nám to popsat genetické charakteristiky a zjistit další detaily o struktuře plemene. Můžeme odhalit, jak moc je plemeno inbrední (tzn. jak moc jsou si všichni psi v tomto plemeni příbuzní), jak se liší od ostatních plemen zahrnutých v naší databázi a jaká je vnitřní struktura plemene. U spolupracujících klubů každoročně vyhodnocujeme tyto statistiky a v případě zájmu poskytujeme poradenství ohledně genetického managementu plemene. Majitelé, chovatelé a poradci chovů tak mají možnost získat další užitečné informace. Máte zájem o tuto formu spolupráce a chcete pro své plemeno to nejlepší? Kontaktuje nás!

Objednat vyšetření

  • Cena:1000,- Kč
  • Pro:psy

Testujeme 22 markerů zahrnutých v panelu ISAG (International Society for Animal Genetics).


Zjistěte vše o svém psovi