Testování výrazných znaků obočí a vousů

Test je vhodný pro hrubosrstá plemena a další plemena, která mají výrazné znaky vousů a obočí (např. hrubosrstí ohaři, hrubosrstí jezevčíci, australský teriér, bearded kolie, bišonci, portugalští vodní psi a mnoho dalších)

Za výrazné znaky obočí a vousů je zodpovědná inzerce v genu RSPO2. Tento gen je zodpovědný za signalizaci při buněčném růstu a u psů se podílí na růstu srsti. Vlohy pro výrazné znaky obočí a vousů se poprvé objevily až se vznikem tohoto typu mutace. Tato mutace je dominantní a výrazné znaky obočí a vousů se projeví i v případě, že pes má pouze jednu kopii genu mutovanou a druhá kopie je bez mutace. Ve vrzích plemen s výraznými znaky obočí a vousů se tedy mohou vyskytovat i jedinci bez těchto znaků (v případě, že se spojí dva psi, kteří měli jednu kopii mutovanou a druhou ne). Pravděpodobnost výskytu štěňat bez výrazných znaků je v tomto případě 25%. Při spojení jedince s dvěma mutovanými kopiemi a jedince, který má jednu mutovanou a druhou bez mutace, vzniká potomstvo, které je navenek s výraznými znaky, avšak 50% vrhu budou přenašeči nemutovaných alel. Pokud se kříží psi bez výrazných znaků obočí a vousů, znamená to, že mají obě alely nemutované a všichni jejich potomci budou taktéž bez těchto znaků.

Testování vloh pro výrazné znaky obočí a vousů nabízíme v kombinaci s testováním délky srsti za zvýhodněnou cenu 1600,- Kč za oba testy.

Objednat vyšetření

  • Cena:900,- Kč
  • Pro:psy

Testujeme inzerci v genu RSPO2